Çikolatalı Fondanlar

Genellikle bir restoran tatlısı olarak düşünülen çikolatalı fondanların aslında evde yapılmaları da çok kolaydır.

Özel Gereçler

  • 4 adet 150 ml’lik fincan şeklinde kek kalıbı
  • veya 10 cm’lik porselen kap

Malzemeler

  • 150 gr tuzsuz tereyağı, doğranmış. Ayrıca biraz da yağlamak için.
  • 1 tepeleme kaşık sade un. Ayrıca unlamak için
  • 150 gr kaliteli sütsüz çikolata, parçalara ayrılmış
  • 3 büyük yumurta
  • 75 gr toz şeker
  • Toz kakao veya pudra şekeri, üzerine serpmek için (arzuya bağlı)
  • Servis için krema veya dondurma (arzuya bağlı)

Çikolatalı Fondanlar

Çikolatalı Fondanlar Tarifi

1.Fırınınızı önceden 200°C’de ısıtın. Kalıpların tümünün kenarlarını ve tabanını iyice yağlayın. İçlerine biraz un serpin ve elinizle çevirerek tüm kalıbın unlanmasını sağlayın.Fazla unu silkeleyin. Kalıpların tabanlarına küçük daireler halinde parşömen serin.
2.Çikolata ve tereyağını kaynayan su dolu bir tencerenin üzerine yerleştirdiğiniz bir kâsede, ara sıra karıştırarak eritin.. Kâsenin tabanının kaynar suya değmemesine dikkat edin.Hafifçe soğutun.
3.Başka bir kâsede yumurtalarla şekeri çırpın. Çikolatalı karışım biraz ılındıktan sonra yumurtalarla şekeri iyice karıştırın.Karışımın üstüne unu eleyip yavaşça karıştırın.
4.Karışımı kalıplara paylaştırın, tepeleme dolmamalarına dikkat edin. Bu aşamada fondanlar birkaç saat veya bir gece buzdolabında bekletilebilirler ancak pişirmeden önce tekrar oda sıcaklığına getirilmeleri gerekir.
5. Fondanları fırının ortasında, fincan şeklinde kalıp kullanıyorsanız 5-6 dakika, porselen kap kullanıyorsanız 12-15 dakika pişirin.Kenarları sert ama ortaları yumuşak olmalıdır. Kalıpların kenarlarında keskin bir bıçak gezdirin. Üstlerine bir tabak koyup ters çevirerek fondanları teker teker, bütün olarak servis tabaklarına çıkarın. Parşömenlerini alın.
6. Toz kakao veya pudra şekeriyle krema veya dondurma ile hemen servis edin.

ÖNCEDEN HAZIRLAMA Kalıplardaki pişirilmemiş karışım bir gece buzdolabında dayanır.

Aşçıdan İpucu

Çikolatalı fondanları yapmak şaşırtıcı derecede kolaydır. Bir gün önceden hazırlanabilirler, ki bu da onları harika bir akşam yemeği tatlısı haline getirir. Fırına koymadan önce oda sıcaklığına getirmeye dikkat edin, aksi halde daha fazla pişirilmeleri gerekebilir.

Etiketler:

Yorum Yaz

Spam testi:

Çikolatalı Fondanlar Tarifi nasıl yapılır yapılışı püf noktası