Çikolatalı Ekler

Profiterolün kuzeni sayılan eklerin çok kolay uygulanabilir bir tarifi vardır: Portakallı çikolatalı sos ve portakallı krema veya pasta kreması ya da çikolatalı pasta kreması dolgusu ile deneyin.

Özel gereçler

  • 1 cm’lik düz uçlu krema sıkıcı

Malzemeler

  • 75 gr tuzsuz tereyağı
  • 125 gr sade un, elenmiş
  • 3 yumurta
  • 500 ml yağlı krema veya krem şanti
  • 150 gr kaliteli siyah çikolata, parçalara ayrılmış

çikolatalı ekler

Çikolatalı Ekler Tarifi

1.Fırınınızı önceden 200°C’ de ısıtın. Tereyağını 200 ml soğuk suyla bir tencerede eritin, kaynayınca ateşten alın ve içine unu ilave edin. Tahta bir kaşıkla iyice yedirene kadar karıştırın.
2. Yumurtaları hafifçe çırpıp unlu ve tereyağlı karışıma azar azar ve sürekli karıştırarak ekleyin. Karışım pürüzsüz ve parlak hale gelene ve tencerenin kenarlarından kolayca ayrılana kadar karıştırmaya devam edin. Krema sıkıcıya aktarın.
3. Parşömen döşenmiş iki tepsiye karışımdan 10’ar cm uzunluğunda sıkın. Hamurların bitiş noktalarını sıkıcıdan ıslak bir bıçakla kesin. Toplamda 30 civarında hamurunuz olmalıdır. Esmerleşene kadar veya 20-25 dakika fırında pişirin. Sonra fırından alıp her birine birer yarık açın. Tekrar fırına koyup içlerini iyice pişmesi için 5 dakika daha pişirin. Fırından alıp soğumaya bırakın.
4. Kremayı karıştırma kabına alıp sertleşene kadar mikserle çırpın. Her eklerin içine kaşıkla veya krema sıkıcıyla doldurun. Çikolata parçalarını ısıya dayanıklı bir kaba koyun. Kabı, tabanının suya değmemesine dikkat ederek kaynayan su dolu bir tencerenin üzerine oturtun. Çikolatayı eritin. Eklerlerin üzerine kaşıkla dökün ve servisten önce kurumasını bekleyin.

ÖNCEDEN HAZIRLAMA  Doldurulmamış eklerler hava geçirmez bir kapta 2 gün dayanır.

Başka Bir Ekler Tarifini Videoda İzleyin

Etiketler:

Yorum Yaz

Spam testi:

Çikolatalı Ekler tarifi