Kışlık Menemen Hazırlanması

Kışlık Menemen Hazırlanması

Artık meyve ve sebzeleri her mevsimde bulabiliyor olsak bile kış için domates hazırlamak isteyenler için kışında menemen yemek isteyen ve yemeklerine domates koymak isteyenler için domatesler ucuzladığında kışlık domates hazırlayın.. Kışlıklarınızı ağustos sonu ve eylül içinde hazırlamaya başlamalısınız.. Kışlık domatesli menemeni hazırlamanız için pratik ve sağlıklı  yöntemler arasında konserve tarzı cam kavanoz ile yapılıp saklanan bir yöntem, bir diğeride derin dondurucuda hazırlayıp saklamaktır.
Cam Kavanozda Kışlık Menemen
Cam Kavanozda Kışlık Menemen  

Malzemeler: 
Domates (istediğiniz kadar),
Sivri biber,
Çarliston biber,
Etli kırmızı biber
Burada kullanacağınız biberler ne kadar domates kullanacaksanız o kilonun yarısı kadar olmalı..
Cam kavanoz (evde bulunan eski kavanozları kullanabilirsiniz ama kapakların yeni kapaklar olmasına dikkat edin ya da yenilerini satın alın.. Kullanılmış kapakları tercih ederseniz konserveleriniz bozulabilir.)
Bir miktar tuz

Cam Kavanozda Kışlık Menemen Nasıl Yapılır ?
Domatesler yıkayın derince bir kabın içine koyun, kolay soyabilinmesi için bu kabın içine sıcak su dökün ve bir süre bu sıcak suyun içinde bekletin.. Domatesleri kolayca soyabilirsiniz bu şekilde soyduktan sonra küp küp doğrayın.. Rende kullanacaksanız direk olarak rendeleyebilirsiniz..
Tüm domatesler doğrandıktan sonra biberleri de doğrayın.. Önce etli, kırmızıbiberleri doğrayın bir kısmını tencereye koyun.. Sonra çarliston ve sivri biberleri doğrayın bir kabın içinde bekletin.
Doğrama işlemi bittikten sonra kırmızı biberleri sıvı yağ ile çok hafif kavrulduktan sonra içine sivri ve çarliston biberleri de koyun birlikte bir süre kavurun, sonra domatesleri ilave edin tencerenin ağzını kapayın kısık ateşte kaynayana kadar pişirin. Domates karışımına bir miktar tuz ekleyin, ara sıra karıştırın ki dibini tutmasın.. Hazırladığınız menemenler hafif yumuşadığı zaman geniş bir kaba içerisine kaynar su konur kavanozlar ve kapakları kaynar suyun içine atılır. Suyun içinden kavanozları bir havlu yardımı ile alın kepçe ile ocakta kaynayan menemeni kavanozlara doldurun ve kapağının sıkıca kapatın kapak kısmı alta gelecek şekilde battaniye tarzı bir şein üzerine dizin.. Tüm kavanozları doldurduktan sonra battaniye ile üzerini kapatın. Bir gün bu şekilde beklettikten sonra düz olarak güneş görmeyen bir yerde saklayabilirsiniz.
Cam Kavanozda Kışlık Menemen Nasıl Yapılır

Derin Dondurucu İçin Kışlık Menemen  
Malzemeler
Domates,
Yeşil biber
Kırmızı biber
Buzdolabı poşeti.

Derin Dondurucu İçin Kışlık Menemen Nasıl Yapılır ?
Domatesler küp küp doğrayın veya rendeleyin.. Biberleri ise küçük küçük doğrayın. Hazırlamış olduğunuz domates ve biberleri buzdolabı poşetinin içine önce domatesleri üst kısmına da biberleri koyun.. Havasını çıkartıp ağzını sıkıca kapatıp derin dondurucuya yerleştirin.. Kullanmak istediğinizde biberleri kavurun sonra domatesleri ekleyip menemeninizi yapın..   Hazırladığınız bu menemenlikleri 1 yıl boyunca saklayabilirsiniz.

Kolay Gelsin

Etiketler:

Yorum Yaz

Spam testi:

Kışlık Menemen Hazırlanması