Canestrelli Tarifi

Bu lezzetli İtalyan bisküvileri tüy kadar hafiftir ve geleneksel olarak çiçek şeklinde hamur kesiciyle yapılırlar bu kadar lezzetli bir bisküvi için uygun bir şekil.
süresi

Soğutma süresi

  • 30 dakika

Özel gereçler

  • Çiçek şekilli hamur kesici ya da 2 farklı boyutta yuvarlak kesici

Malzemeler

  • 3 yumurta sarısı, parçalanmamış
  • 150 gr tuzsuz tereyağı, yumuşatılmış
  • 150 gr pudra şekeri, elenmiş
  • Yarım limonun ince rendelenmiş kabuğu
  • 150 gr patates nişastası
  • 100 gr kendi kabaran un (veya buğdaya alerjiniz varsa daha fazla patates nişastası)

CANESTRELLİ

Canestrelli Tarifi

1.Yumurta sarılarını, kısık ateşte kaynayan su dolu bir tencerenin içine yavaşça kaydırın.5 dakika,tamamen sertleşene kadar pişirin sonra sudan çıkarıp soğumaları için bir kenara ayırın.Soğuduktan sonra bir kaşığın tersiyle ince delikli metal bir süzgeçten küçük bir kâseye sıyırın.
2.Tereyağı ve pudra şekerini hafif ve kabarık olana dek mikserle çırpın. Yumurta sarılarını ve limon kabuğunu ekleyip iyice karıştırın.
3.Unları birlikte eleyin ve bisküvi hamuruna ekleyin.İyice karıştırarak pürüzsüz, yumuşak bir hamur elde edin. Hamuru plastik bir torbaya koyarak sertleşmesi için buzdolabında 30 dakika bekletin.Fırınınızı önceden 160 C’de ısıtın ve 3 veya 4 yapışmaz tabanlı fırın tepsisini hazır bulundurun.
4.Soğutulmuş hamuru hafifçe unlanmış bir yüzeyde 1 cm kalınlığında açın.Geleneksel çiçek şeklinde veya başka şekillerde bisküviler kesin.Çiçek şekilli kesiciniz yoksa bir büyük ve bir küçük kesiciyle halkalar şeklinde kesebilirsiniz.
5.Bisküvileri tepsilere dizin ve fırının üst kısmında 15,17 dakika, kızarana kadar pişirin.Canestrelliler sıcakken çok narindir, bu nedenle,tamamen soğumaları için ızgara teline almadan önce en az 10 dakika tepsilerde bekletin.

SAKLAMA  Canestrelliler hava geçirmez bir kapta 5 gün dayanır.

Aşçıdan İpucu

Bu lezzetli bisküviler İtalya’nın Liguria bölgesindendir.Hafif dokuları tarifteki geleneksel patates nişastasından gelir.Eğer patates nişastası bulamazsanız, biraz unu buğday nişastasıyla karıştırabilirsiniz ya da sade un kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

Spam testi:

Canestrelli kolay pratik resimli oktay usta nasıl yapılır yapılışı püf noktası